1. Роль волонтерської діяльності у формуванні громадсько-патріотичних цінностей особистості

Одним із сучасних підходів до формування громадсько-патріотичних цінностей є впровадження та розвиток волонтерської діяльності. Оскільки вона спрямована на підтримку, піклування, надання допомоги членам громади, які цього потребують. Це також слушна нагода для покращення взаємодії між людьми, для створення нових шляхів вирішення існуючих соціальних проблем. Сьогодні волонтерство – це також і психологічна та моральна підтримка, допомога родинам, що були вимушені покинути свої домівки у результаті анексії Росією Криму та окупації окремих територій східної України, допомога родинам, члени якої загинули під час проведення антитерористичної операції [5].

Дослідники вказують на певні розбіжності стосовно дослідження проблеми цінностей та проблемами формування цінностей на громадсько-патріотичних засадах; закладеними у зміст виховання цінностями й недостатнім використанням їхнього потенціалу; посиленням орієнтації молоді на західні зразки життя й традиційною вітчизняною організацією виховної роботи, спрямованої на реалізацію духовних цінностей [6]. На думку більшості дослідників, саме на розв’язання цих протиріч повинна бути спрямована волонтерська діяльність серед учнівської молоді. Вирішуючи ці протиріччя приходимо до виконання завдань, що ставить нам програма громадянського та патріотичного, як його складової, виховання. Також, волонтерська діяльність дає можливість процесам інтеріоризації (процес формування структур психіки на підставі набутого досвіду) та модифікації системи особистих цінностей (процес перетворення цінностей суспільства на власні цінності, які створюють гармонійну світоглядну позицію).

Учні закладу на чолі з учительським колективом підтримали волонтерський рух і вже у 2004 році на базі Іршанського НВК «Гімназія – ДНЗ» було створений волонтерський загін «Добродії», до складу якого увійшли учні 5-11 класів, у кількості 21 чоловік.

«Поспішайте творити добро!» - звертався до людей герой казки А. Сент - Екзюпері «Маленький принц».

Саме слова із цієї цитати стали головним девізом волонтерського загону «Добродії». Адже волонтерство є свідомим прагненням допомоги людям. Ось чому так важливо вміти знаходити можливість творити добро, допомагати оточуючим з радістю, без похвали. Готовність прийти на допомогу має стати частиною нашого життя. Сьогодні конкретної допомоги потребують люди похилого віку, діти, що залишилися без родинного піклування, хворі та одинокі, пенсіонери, ветерани Великої Вітчизняної війни, свідки голодомору на долю яких випали фізичні та моральні випробовування, діти з функціональними обмеженнями, родини-переселенці із зони АТО.

Саме з метою допомоги цим категоріям населення волонтерами Іршанського НВК «Гімназія – ДНЗ» було розроблено цільовий проект роботи волонтерського загону .

Робота волонтерського загону була поділена за конкретними напрямками роботи (допомоги) – «Дорогами».

Взагалі цей проект назвали «Дороги друзів». Це «дороги», які допомагають учням робити добрі справи, бути безкорисливими, відчувати чужий біль, отримувати задоволення від того, що вони комусь допомагають. До участі в цьому проекті були залучені учні старшого та середнього віку, оскільки волонтерство є свідомим прагненням допомогти людям.

Отже, головною метою «Дороги друзів» стало :

1. Залучення шкільної молоді Іршанського НВК «Гімназія – ДНЗ» до вирішення проблем соціально-незахищених категорій населення.

2. Розширення сфер діяльності волонтерського загону за різними напрямками.

3. Розвиток патріотичного виховання серед учнівської молоді.

4. Виховання любові до рідного краю.

5. Робота з ветеранами Великої Вітчизняної війни.

Не секрет, що найбільша робота волонтерських загонів належить до залучення роботи з ветеранами Великої Вітчизняної війни .Надання конкретної допомоги ветеранам війни. Формування патріотичних почуттів на прикладах бойових та трудових подвигів земляків в період Великої Вітчизняної війни та на прикладах земляків, які захищають цілісність та незалежність України в зоні АТО. Шефська допомога ветеранпм Великої Вітчизняної війни, ветеранам праці, свідкам голодомору, - основні завдання Дороги «Патріот»

Члени загону взяли шефство над пенсіонерами, ветеранами Великої Вітчизняної війни, що потребують соціального обслуговування на дому. Діти допомагають їм по господарству, приносять ліки, вітають їх з днем людей похилого віку, днем Перемоги.. Не забувають волонтери і про вчителів-пенсіонерів завжди вітають їх з професійним святом, допомагають по господарству, розповідають шкільні новини.

Сьогодні волонтерський рух прийшов у фазу найактивніших дій. Десятки тисяч патріотів нашої держави знаходяться на передовій, захищаючи від терористів свободу, незалежність та територіальну цілісність України. Ми пишаємось ними і на звернення міжнародної громадської організації «Назустріч мрії» долучилися до участі у марафоні «Напиши лист підтримки Захиснику Вітчизни», під час якого були направлені листи і малюнки до госпіталів та військових частин по всій Україні. Акція «Бронежилет» нікого не залишила байдужими, зібрали кошти на бронежилет колишньому учню нашої школи.

Протягом 2014-2015 навчального року волонтерський загін тісно співпрацює з громадською організацією «Майдан». Було проведено ряд акцій:

* «П᾿ять картоплин» ( збір овочів, консервів, солодощів для воїнів АТО)

* «Хто як не ми» ( зібрали одяг, шкільне приладдя, предмети особистої гігієни для дітей сходу)

« Різдвяний подарунок солдату» (виготовили сувеніри та придбали солодощі для учасників АТО) Плели маскувальні сітки для воїнів АТО.

* « З маленької кришечки – велика користь» ( збір коишечок з пластикових бутилок, які використовують для виготовлення протезів)

Не менш цікаво проходять і зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, учасниками бойових дій на сході, свята, конкурси, екскурсії, походи, присвячені визначним датам.

Робота з дітьми з особливими потребами потребує особливої уваги та підготовки. Для майбутньої діяльності волонтерам необхідно добре зрозуміти, що означає поняття «інвалідність». В українській мові до кінця XVIII ст. людина з вадою у розвитку тлумачилась як каліка, калька, хромець, слепець (давньоруською), що знаходимо у пам'ятках давньоруської літератури. В Уставі князя Володимира Святославича серед переліку метрополичих та церковних людей є список світських осіб, які підлягають особливому судочинству, серед них — "каліка, хромець".

На початку XVIII ст. у слов'янських мовах починає вживатися слово "інвалід", яке за походженням означає безсилий, слабкий, тяжко поранений, що прийшло в українську і російську мови з французької і до кінця XIX ст. вживалося в значенні «той, хто відслужив, заслужений воїн, який непристосований до служби через каліцтво поранення, старість».

До сьогодні в Україні немає єдиного терміна стосовно осіб, котрі мають фізичні психічні відхилення у здоров'ї.

Інвалід особа, яка має порушення здоров'я зі стійкими розладами функцій організму обумовлене захворюванням, наслідками травми чи дефектами, що призводять до обмеженої життєдіяльності та зумовлюють необхідність соціального захисту . Інвалідність це обмеження в можливостях, спричинене фізичними, психічний сенсорними, соціальними, культурними, законодавчими та іншими бар'єрами, які дозволяють людині бути інтегрованою в суспільство і брати участь в житті сім'ї держави на тих умовах, що й інші члени суспільства.

Але як би не називали цих людей, необхідно з великою любов'ю та терпінням, професіоналізмом відноситись до них, відчути себе на їх місці.

« Від серця до сердця» - таку назву має наступна Дорога волонтерського загону. ЇЇ завданням є формування у волонтерів знань та навичок взаємодії та допомоги особам з обмеженими функціональними можливостями. Допомога хворим дітям. Формування толерантного ставлення до дітей з функціональними обмеженнями.

З цією метою волонтери спочатку проходять навчання. Лише після того як самі пройдуть повний курс занять, вони проводять заняття з однолітками, що мають певні вади. Відвідують і дітей, що на жаль не можуть ходити до школи, щоб не почувалися самотніми.

Учні закладу є активними помічниками на щорічному обласному фестивалі «Райдуга» для дітей з функціональними обмеженнями, яемй проходить у нашому селищі.

« Від серця до серця» під таким гаслом пройшла благодійна акція в закладі. Протягом 2014 - 2015 років було зібрано та перераховано :

* на лікування Петренка Сашка (м. Житомир) 2741 грн.

* на лікування Васяновича Валентина ( випускника нашого закладу) – 1200 грн.

* на лікування Кайданюк Артема Вікторовича ( жителя смт. Іршанськ) – 11190грн.

* на лікування Федоренко Олени ( учениці Іршанського НВК) -3482грн.

В рамках акції «Діти – дітям» ( 2013р.) зібрали та передали до дитячого будинку-інтернату в с. Нова Борова зимові речі, іграшки.

Взяли участь у Всеукраїнській благодійній акції «На зустріч мрії». Зібрали та перерахували кошти в сумі 2514грн. на придбання земельної ділянки, на якій буде побудовано дитячий реабілітаційний центр «Будинок казки».

У нашій місцевості, як і в інших містах України, існує багато історичних пам’ятників – відголосків війни. Педагогічний колектив разом з волонтерами цього загону виховують почуття поваги до цих пам’ятників та намагається зберігати їх для майбутнього покоління та вивчаємо історію рідного краю.

Дорога «Пошук» ставить на меті:

1. Виховання поваги до історичних пам’яток.

2. Участь шкільної молоді в роботі по догляду за пам’ятниками, братськими могилами.

3. Упорядкування історичних пам’ятників місцевості не тільки повоєнних часів.

4. Вивчення історії рідного краю.

Не залишають без догляду волонтери могили загиблих воїнів та ветеранів. Систематично впорядковують могили ветеранів на місцевому IMG_0005кладовищі. У нашому закладі вже стало традиційним проведення велопробігу пам'яті по місцях бойової слави напередодні 9 Травня. Протягом останніх років учасники велопробігу з числа кращих учнів 9-11 класів, вчителя курсу Захист Вітчизни Забродського І. В., заступника директора з виховної роботи Субіної В.В., педагога-організатора Мойсеєнко A.A. хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих у Великій Вітчизняній війні біля могили Невідомого солдата в с.Гута-Добринь Володарсько-Волинського району, біля пам'ятників воїнам-визволителям у с.Шершні, с.Ковалі Коростенського району

8 Травня 2005 року учасники велопробігу зупинилися в с.Турчинці Володарсько-Волинського району біля залізничного моста.

Під час війни цей міст мав стратегічне значення. Його неодноразово підривали. «Восени 1943 року посилився рух на залізничній дільниці Коростень-Житомир. Ворожі ешелони з військами, бойовою технікою, боєприпасами безперестанку ішли через Житомир у бік Києва. Штаб партизанського руху вимагав перешкодити наближенню ворожих військ до Дніпра. Загін Ареф'єва отримав відповідальне завдання: зірвати міст біля станції Турчинка…» - саме про це розповідали учасники велопробігу.

10 травня 2006 року учасники велопробігу направились до села Ковалівщина Коростенського району, до пам'ятника загиблим воїнам під час Великої Вітчизняної війни. Серед них два Героя Радянського Союзу: Мельник М.М. та Афанас'єв В.А.

З великим інтересом слухали учасники велопробігу своїх товаришів про нелегкий бойовий шлях свого земляка Мельника Михайла Мироновича.

2 травня 2009 року учасники велопробігу вирішили відвідати пам'ятник загиблим воїнам в селищі Чоповичі Малинського району району, де поховано три Героя Радянського Союзу: Єгоров Олександр Петрович, Вайсер Володимир Зельманович, Захарченко Петро Федорович та бійці, що захищали Житомирщину.

Перша зупинка була у селі Шершні Коростенького району, біля пам'ятника загиблим воїнам. Поклали квіти до підніжжя та згадали загиблих земляків. Зупинились і біля меморіалу у с. Мелені, Коростенського району.

8 травня 2013 року волонтери відправились до с. Забрани Малинського району, де знаходяться могили воїнам, які загинули під час Першої та Другої світових війн.

13 листопада та 8 червня біля корпусу №1 Іршанського НВК «Гімназія – ДНЗ» відбулися лінійки Пам᾿яті з нагоди відкриття настінного меморіального комплексу, присвяченого Олексію Богушу, Яндюку Олегу, Фролову сергію, які навчалися в нашій школі та загинули в зоні АТО, захищаючи цілісність і незалежність України.

За ініціативою керівництва Іршанського гірничо-збагачувального комбінату розпочато роботу по створенню музейної кімнати бойової слави. Учні закладу збирають матеріали про жителів селиша, учасників АТО, героїв майдану.

Крім минулого треба берегти сьогодення , щоб у майбутньому можна було пишатися своїми зробленими справами.

Виховання любові до рідного краю. Прийняття участі в упорядкуванні рідного міста, школи, вулиці. Пропаганда здорового способу життя. Такі завдання ставлять перед собою члени волонтерського загону крокуючм Дорогою «Налія»

Здоров'я націй розглядається як показник цивілізованості держави, яка відбиває соціально-економічний стан суспільства. Здоров'я дітей і молоді особливо важливе. Заоцінками фахівців, близько 70% хвороб у дорослих є наслідком умов життя в дитинстві та у молоді роки.

Узагальнені підсумки досліджень залежності здоров'я людей від різних факторів переконують, що системи охорони здоров'я обумовлює в середньому тільки близько 10% усього комплексу впливів. Інші залежать від екології (20%), спадковості (близько 20%), а найбільше - від способу життя (близько 50%).

За статистичними даними й результатами опитування населення, в Україні число тих, хто курить збільшується, особливо серед представників жіночої статі. Серед шкільної й студентської молоді за різними даними, цій шкідливій звичці піддаються від 50% до 74% юнаків і дівчат віком 17-18 р. Дослідження Національного методичного університету свідчать, що 22% учнів м. Києва курять систематично. За даними ВОЗ, 1 млн осіб у Європі щорічно вмирає від хвороб, пов'язаних із курінням. Британськака королівська колегія лікарів позначила масштаб цієї проблеми: з тисячі молодих людей, які курять в Англії, у середньому одна людина буде вбита, 6 людей загинуть на автодорогах і 250 умруть від куріння.

Наслідком відхилень у розвитку дітей шкільного віку є погіршення стан їхнього здоров'я. За даними Міністерства охорони здоров'я України, серед учнів спостерігаються:

* функціональні відхилення різних систем організму - близько 50%;

* функціональні відхилення серцево-судинної системи - 26%;

захворювання органів травлення - 17%;

* захворювання ендокринної системи - 10%.

Таким чином, необхідною складовою роботи із профілактики куріння, алкоголізму й наркоманії є своєчасне виявлення підлітків «групи ризику» і надання їм психолого-педагогічної допомоги. Для всіх фахівці, що працюють із дітьми (соціальні педагоги, практичні психологи, педагогічні працівники, екологи, лікарі), повинні мати достатній рівень поінформованості, із яких причин виникає тяга до тютюну, алкоголю й наркотиків у підлітків, а також володіти відповідними соціально-психологічними техніками й методами їхнього попередження.

У такій ситуації важливу роль у профілактиці шкідливих звичок дітей і підлітків повинні відігравати самі діти, які б донесли до своїх однолітків, про небезпеку, на яку вони себе наражають, та показати альтернативні шляхи.

Виступи агітбригад, конкурси плакатів, театральні постановки, вечори, КВК, тренінгові заняття, - форми, які використовують у своїй роботі наші волонтери, щоб донести цю інформацію до однолітків.

Не менш важливим є робота по благоустрою селища. Волонтери НВК проводять роботу і в цьому напрямку. Створено екологічні загони за місцем проживання, які слідкують за порядком у своєму дворі: витирають написи на будинках, підфарбовують дитячі площадки, є ініціаторами ремонту лавочок та іншого обладнання дворів, слідкують за чистотою двору. Навесні силами школярів 3- А класу НВК було висаджено кущі бузку . Провели акцію «Чисті водоймища», прибрали територію біля улюбленого місця відпочинку жителів селища – озера.

Взагалі волонтерська робота в Іршанському навчально-виховному комплексі «Гімназія – ДНЗ» проходить дуже плідно і активно. Учні з великим задоволенням допомагають іншим людям, дарять їм свої ласкаві посмішки та тепло сердець. З кожним роком кількість учасників волонтерського загону зростає і діяльність роботи загону розширюється. Вся праця волонтерів є відданою і безкорисливою.

Участь у волонтерському русі дає

змогу зробити особистий внесок у

розв’язання соціальних проблем,

самореалізуватися через ініціювання

проектів і программ соціально-педагогічної спрямованості

Волонтерська діяльність

Проект " Дорога Друзів"

Кiлькiсть переглядiв: 746

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Квітень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930